Wentylator sufitowy do łazienki jaki wybrać?

0
25
5/5 - (2 votes)

Wentylator jest urządzeniem, którego zadaniem jest mechaniczne wymuszenie wentylacji w pomieszczeniach gdzie wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca. Wentylator sufitowy jest szczególnym rodzajem wentylatora z uwagi na jego miejsce montażu. Umiejscowienie wentylatora w suficie wymusza prace tego urządzenia w pionie a do takiej pracy musi być przystosowane ułożyskowanie wentylatora. Wszystkie wentylatory serii Orbit polskiej marki Awenta są zbudowane właśnie w taki sposób że silnik wentylatora osadzony jest na łożyskach kulkowych i producent zapewnia co najmniej 30 000h bez awaryjnej silnika w takim wentylatorze. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że każdy wentylator sufitowy Awenta może być montowany również na ścianie.

Wybór wentylatora sufitowego do łazienki

Stojąc przed wyborem wentylatora warto wiedzieć jakie mamy opcje a jest ich nie mało.

Seria wentylatorów Orbit Awenta oferuje:

  • Kostka : wentylator klasycznie uruchamiany i wyłączany za pomocą włącznika (nie wchodzi w skład urządzenia) będącym elementem instalacji elektrycznej budynku.
  • Timer (opóźnienie czasu wyłączenia) : Wentylatory wyposażone w funkcję opóźnienia wyłączenia wentylatora. Wentylator uruchamiany i wyłączany jest włącznikiem ściennym będącym elementem instalacji elektrycznej budynku. Po wyłączeniu wentylatora włącznikiem ściennym jego wyłączenie nastepuje dopiero po upływie czasu ustawionego na potencjometrze układu sterującego wentylatorem. Opóźnienie wyłączenia jest regulowane płynnie w zakresie 3 min. – 30 min
  • Czujnik wilgoci (higrostat)+ timer : Wentylatory wyposazone w czujnik wilgoci i opóźnienie wyłączenia. Czujnik wilgotnosci powietrza wykrywa wilgoć w zakresie od 40% do 90% wilgotności względnej. Wentylator – w zależności od sposobu podłączenia do sieci – może być uruchamiany tylko automatycznie bądź również manualnie przez użytkownika.

URUCHAMIANIE AUTOMATYCZNE: urządzenie włącza się, gdy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, gdzie wentylator jest zainstalowany, przekroczy ustawioną na potencjomatrze H wartość. Wentylator wyłącza się po upływie czasu określonego na potencjometrze T, który jest liczony dopiero od chwili spadku poziomu wilgotności w pomieszczeniu poniżej wartości ustawionej na potencjomatrze H.

URUCHAMIANIE MANUALNE: wentylator może być również uruchamiany za pomocą włącznika światła lub oddzielnego włącznika przeznaczonego dla wentylatora nawet jesli poziom wilgotności nie przekroczył ustawionej na potencjometrze H wartości. Po wyłączeniu włącznika, urządzenie (tak jak w pierwszym przypadku) wyłączy się po upływie czasu określonego na potencjometrze T, o ile poziom wilgoci w pomieszczeniu jest poniżej poziomu ustawionego na potencjometrze H. Układ wykrywania wilgoci jest układem nadrzędnym.

  • Czujnik ruchu + timer :Wentylator uruchamia się automatycznie po wykryciu aktywności w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany. Wyłącza się po ostatnim – zarejestrowanym przez detektor – ruchu oraz po upływie czasu opóźnienia wyłączenia. Opóźnienie czasu oraz czułość detektora ruchu można regulować potencjometrem znajdującym się na układzie elektronicznym. Regulacja opóźnienia wyłączenia jest regulacją płynną w zakresie od 3 do 30 min.
  • Czujnik światła (Fotokomórka) + timer: Wentylator wyposażony w czujnik natężenia oświetlenia i opóźnienie wyłączenia przeznaczony jest do pomieszczeń bezokiennych. Urządzenie może pracować w dwóch trybach:

Tryb I: Włączenie następuje po wykryciu wzrostu natężenia oświetlenia w pomieszczeniu, natomiast po wyłączeniu oświetlenia urządzenie funkcjonuje przez czas ustawiony na potencjometrze.

Tryb II: Wentylator uruchamia się po wyłączeniu oświetlenia w pomieszczeniu i działa zgodnie z czasem ustawionym na potencjometrze.

Do zmiany trybu pracy służy mikroprzełącznik umieszczony na sterowniku. Czas opóźnienia wyłączenia ustawiany na potencjometrze regulowany jest płynnie, w zakresie od 3 do 30 minut.

  • 12V DC zasilany na bezpieczne napięcie: Wentylator jest przeznaczony do podłaczenia do instalacji elektrycznej poprzez zasilacz prad stałego 12V DC (SELV) o pradzie wyjsciowym w przedziale 1-10A. Zasilacz pradu stałego nie wchodzi w skład urzadzenia.

Dodatkowo w każdym wentylatorze Orion  spotkamy:

  • System Easy Clip umożliwia łatwy montaż i demontaż panelu wentylatora bez użycia narzędzi, znacznie skracając czas montażu i czynności konserwacyjnych urządzenia.

Wentylator sufitowy Awenta to  produkt polski  a producent  oferuje  nie tylko produkt o ciekawym designe ale również 5 lat gwarancji producenta co podkreśla wysoką jakość  i trwałość wentylatorów.